O dawnych dziejach Szczyrku wiadomo niewiele, jednak z zakurzonych kart historii można wyłuskać kilka ciekawych informacji. Niegdyś to niewielkie miasto było enklawą polskich zbiegów i skazańców. W XV wieku osiedlili się tutaj Wołosi, szlachcice z Austrii i Niemiec, a nawet żołnierze z Węgier. W tym międzynarodowym tyglu nie zabrakło również sąsiadów z Czech i Słowacji. W latach 20. XX wieku miejscowość zaczęła intensywnie się rozrastać, co doprowadziło do wchłonięcia pobliskiego Salmopolu. W 1973 roku Szczyrk uzyskał prawa miejskie i do dzisiaj zaskakuje swoją różnorodnością.
Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Szczyrku? 10 ciekawostek o Szczyrku
- Szczyrk to doskonałe miejsce dla osób, które nie lubią siedzieć w miejscu! Amatorzy dwóch kółek znajdą tutaj ok. 400 tras rowerowych (i wypożyczalnie rowerów), a na zwolenników sportów zimowych czekają tu atrakcyjne trasy zjazdowe i dobrze przygotowane ośrodki narciarskie. Szczyrk to także mały raj dla miłośników turystyki pieszej i nordic walkingu, ale na nudę nie mogą tu narzekać także osoby uprawiające jazdę konną czy nawet paralotniarstwo.
- Szczyrkowskie panoramy można podziwiać także podczas przejażdżki koleją linową. Spragnieni pięknych widoków mają tutaj do dyspozycji m.in. całoroczną kolej kanapową na Skrzyczne, która obejmuje dwa odcinki: z centrum Szczyrku na Halę Jaworzyna i z Jaworzyny na Skrzyczne.
- W Szczyrku fascynujące są nie tylko górskie szlaki - dreszczyk emocji można poczuć również podczas zwiedzania tutejszych jaskiń. Osobom początkującym można polecić Jaskinię Lodową, z kolei bardziej doświadczonym grotołazom przypadną do gustu Jaskinia Malinowska, Jaskinia Salmopolska i Jaskinia w Trzech Kopcach (jest to jedna z najdłuższych jaskiń w Beskidach).
- Najwyższy punkt miasta to szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Jest to jednocześnie najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i jego zdobycie to punkt obowiązkowy dla osób kolekcjonujących szczyty z listy Korony Gór Polskich.
- Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku to jeden z najlepszych ośrodków sportowych w Polsce. Organizowane są tutaj zawody krajowe i międzynarodowe, dzięki czemu można w Szczyrku spotkać wybitnych sportowców z Polski i zagranicy.
- Na początku sierpnia 2023 Szczyrk był gospodarzem Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Zawody zorganizowano w kompleksie skoczni Skalite po raz drugi w historii - poprzednia taka impreza odbyła się w 2011 roku.
- Szczyrk to miejsce popularne także wśród pielgrzymów. Zgodnie z udokumentowaną tradycją w 1894 roku doszło tutaj do objawienia Matki Bożej, co zaowocowało powstaniem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski (Sanktuarium na Górce). Można w nim zobaczyć m.in. cudowny obraz Matki Bożej oraz udać się do cudownego źródełka.
- Osoby spragnione duchowej strawy mogą również odwiedzić zabytkowy Kościół św. Jakuba w Szczyrku. Świątynia znajduje się na liście obiektów należących do Szlaku Architektury Drewnianej. W kościele można zobaczyć m.in. trzy główne ołtarze z figurami świętych, dwa ołtarze boczne, kamienną chrzcielnicę oraz czternaście barokowych obrazów.
- Oprócz sztuki sakralnej można tutaj podziwiać także sztukę współczesną. Wystarczy wybrać się do Bator Art Gallery - prywatnej galerii sztuki założonej w 1995 roku, która prezentuje liczne dzieła polskich i zagranicznych artystów m.in. z malarstwa, rzeźby, ceramiki i grafiki.
- Z uwagi na całoroczne atrakcje Szczyrk ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Funkcjonują tutaj liczne hotele i resorty hotelowe, apartamenty, pensjonaty, kwatery prywatne, ośrodki wczasowe oraz schroniska. Na głodnego turystę czekają także restauracje, gospody, kawiarnie, bary i pizzerie.