Czy Szczyrk jest dobrze skomunikowany?
Szczyrk leży w województwie śląskim i powiecie bielskim, w pobliżu takich miast jak Bielsko-Biała, Żywiec i Cieszyn. Przez miasto biegnie droga wojewódzka nr 942, która łączy Bielsko z Wisłą. Na końcowym odcinku (dzielnica Dziechcinka w Wiśle) droga łączy się z Wiślanką, czyli drogą wojewódzką nr 941 przebiegającą przez powiat cieszyński. Szybki dojazd do Szczyrku zapewnia znajdująca się blisko miasta droga ekspresowa S1, która docelowo ma spiąć autostradę A1 w Pyrzowicach z granicą polsko-słowacką w Zwardoniu. Nieopodal Szczyrku biegnie też droga ekspresowa S52 łącząca Cieszyn z Bielsko-Białą. Do miasta można dojechać także transportem publicznym, przy czym w Szczyrku nie ma stacji kolejowej i osoby podróżujące pociągiem muszą na ostatnim odcinku przesiąść się do autobusu.
Jak najlepiej dojechać z Warszawy do Szczyrku?
Szczyrk ma dość dobre połączenie ze stolicą Polski, a cały dystans można pokonać w około cztery godziny. Osoby, które jadą przez S7 w kierunku Radomia, będą jednak jechać dłużej, bo ponad pięć godzin. W takim razie jak najlepiej dojechać z Warszawy do Szczyrku?
Trzeba wjechać na drogę krajową nr 7, a następnie kontynuować jazdę wzdłuż trasy europejskiej E67 aż do Piotrkowa Trybunalskiego. Dalej należy wjechać na autostradę A1 (kierunek Wrocław), by dojechać do Częstochowy wzdłuż trasy E75. Następnie autostradą A1 do Pyrzowic, a dalej przez DK1 na Tychy i Bielsko-Białą. W razie utrudnień z Pyrzowic można też jechać wzdłuż S86 przez Katowice. Z Bielska-Białej należy kontynuować podróż wzdłuż S1 do Rybarzowic, a następnie jechać DW942 bezpośrednio do Szczyrku.
Jak dojechać samochodem do Szczyrku z Wrocławia?
W zależności od wybranej trasy Wrocławianie mają do pokonania 270 km lub 320 km. W przypadku krótszego dystansu dojazd do Szczyrku zajmie około trzy i pół godziny. Podróż nie będzie skomplikowana. W Bielanach Wrocławskich należy zjechać na A4/E40 i podążać tą drogą aż do Katowic. Następnie przez DK86 trzeba kierować się na Tychy i kontynuować podróż krajową "jedynką" do Bielska-Białej. Tam należy wjechać na S1, by w Rybarzowicach zjechać na drogę wojewódzką 942, która poprowadzi prosto do Szczyrku.
Jak dojechać z Łodzi do Szczyrku?
Dojazd do Szczyrku z Łodzi może zająć około trzy i pół godziny. Trasa wiedzie przez autostradę A1, a do pokonania jest niespełna 300 kilometrów. Najpierw należy wjechać na drogę krajową numer 91, a następnie na Węźle Rzgów zjechać na S8. Dalej trzeba kierować się na Piotrków Trybunalski wzdłuż Drogi Europejskiej E75/A1. Następnie autostradą A1/E75 należy dojechać do Pyrzowic, a dalej podobnie jak osoby dojeżdżające z Warszawy - przez S86 do Katowic, następnie "jedynką" przez Tychy i S1 przez Bielsko-Białą do Rybarzowic. Ostatni etap podróży to krótki przejazd drogą wojewódzką do samego centrum Szczyrku.
Dojazd do Szczyrku z Krakowa
Turyści podróżujący z Krakowa mają do pokonania nieco ponad 100 kilometrów. Jak dojechać samochodem do Szczyrku ze stolicy województwa małopolskiego? Niektórzy polecają trasę wzdłuż A4 do Mysłowic, a stamtąd krajową "jedynką" przez Tychy i Pszczynę do Bielska-Białej. Można też obrać kurs na Wadowice i podążać autostradą A4 i drogą krajową 44 albo Zakopianką (DK7), a następnie DK52. Z Wadowic należy kierować się na Andrychów wzdłuż DK52, zaś później kontynuować podróż tą drogą aż do Bielska-Białej. Tam należy zjechać na S69, a następnie drogą S1 dojechać do Rybarzowic. Na koniec wystarczy skręcić na pętli w drogę wojewódzką 942 - dojazd do Szczyrku zajmie niespełna 10 minut.
Jak dojechać samochodem do Szczyrku z Katowic?
Mieszkańcy Katowic mają do pokonania ok. 80 km, co powinno zająć niespełna półtorej godziny. Podróż nie będzie skomplikowana. Wystarczy kierować się na Tychy wzdłuż drogi krajowej nr 86. Tam najlepiej kontynuować jazdę wzdłuż krajowej "jedynki" przez Pszczynę, Czechowice-Dziedzice aż do Bielska-Białej. Następnie należy zjechać na S1, by dojechać do Rybarzowic. Ostatni etap podróży to ok. 10 minut drogą wojewódzką nr 942 do samego Szczyrku.
Jak dojechać do Szczyrku z innych miast?
Góry przyciągają turystów z całej Polski, także z odległego Pomorza czy wschodniej części kraju. Osoby z Białegostoku mogą kierować się na stolicę, a następnie sprawdzić, jak najlepiej dojechać z Warszawy do Szczyrku. Podróżujący z Bydgoszczy, Gdyni i Gdańska mogą w kierunku na Łódź. Poznaniacy mogą jechać przez Wrocław, natomiast mieszkańcy Lublina dojadą przez Kraków, mijając po drodze Rzeszów i Tarnów. Tuż przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić, czy na wybranej trasie nie występują utrudnienia (np. roboty drogowe). Zawsze warto mieć w zanadrzu trasę alternatywną, która przebiega przez inne miejscowości i mniej uczęszczane drogi.
Czy dojadę do Szczyrku autobusem lub pociągiem?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do Szczyrku komunikacją publiczną. Osoby podróżujące koleją będą jednak musiały pokonać ostatni etap innym środkiem transportu. Najlepiej wybrać bezpośredni pociąg do Bielska-Białej, ewentualnie do Krakowa lub Katowic. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, czy dojadę do Szczyrku autobusem? Jak najbardziej. Z dworca autobusowego w Bielsku-Białej można dojechać do Szczyrku (przystanek Skalite) w około pół godziny, przy czym kursy odbywają się co 30-40 minut. Do Szczyrku można dojechać autobusem także z Żywca i Katowic, natomiast w Krakowie można skorzystać z oferty prywatnych przewoźników.